Ako sa zlepšiť v rozprávaní

Zlepšiť sa v konverzácii a nemať pred sebou tú obrovskú stenu strachu, že povieš niečo nesprávne… to je sen. Dlhé roky to bol aj môj sen. Je ťažké za zlepšovať v komunikácii, ak sa nemáš s kým rozprávať alebo sa veľmi hanbíš. Dovoľ, aby som ti povedala o metódach, ktoré sú nenáročné a pomôžu ti napredovať aj v tomto smere.

Začni premýšľať po anglicky

Vo svojich myšlienkach si len ty a ty. Nikto ti do nich nevidí, nik ich nevie čítať a teda sa ani nestretneš s kritikou – jedine tou svojou. Ako ti takéto premýšľanie pomôže? Vytvoríš si pevnejšie prepojenia so slovnou zásobou v anglickom jazyku a to tým, že ak sa budeš snažiť vyjadriť svoju myšlienku a nebudeš na to vedieť nájsť slovo, budeš musieť začať hľadať vo svojej pasívnej slovnej zásobe. Čím viac budeš dané slovo využívať (hoci len v myšlienkach), tým rýchlejšie sa k nemu mozog nabudúce dostane.

Rozprávaj sa nahlas sám so sebou

Všetci to robíme, len nie všetci to priznáme. Nie je to nič čudné. Zatvor si dvere do izby, aby si tam bol sám, nájdi si otázky na tému, ktorá ťa zaujíma a začni odpovedať na dané otázky. Vytvor si aj publikum z plyšákov ak chceš. Predstav si, aké otázky alebo protinázory by ti dala druhá osoba a snaž sa na ne odpovedať. Odpovedaj tak, akoby si chcel sám seba presvedčiť o tom, že to čo hovoríš, je úplná pravda.

www.martinus.sk

Píš si alebo telefonuj si s niekým cez internet

Sociálne siete nás dokážu spojiť naozaj rôznymi spôsobmi. Facebook obsahuje obrovské množstvo skupín ľudí, ktorí majú rovnaký cieľ. Nájdi si skupinu s cieľom alebo záujmom, ktorý ti je blízky a oslov ich členov. Začni si s nimi písať a potom si môžete začať aj telefonovať. Spojíš tým príjemné s užitočným.
V prípade, že na takúto komunikáciu nemáš odvahu, čo je úplne normálne, pridaj sa k nám na www.chcemsaucit.sk, kde sú ľudia, ktorí sa chcú učiť po anglicky a my ti tam už parťáka na konverzáciu nájdeme.

Zúčastňuj sa jazykových podujatí

U nás v Košiciach existuje podujatie, kde sa stretnú ľudia, ktorí chcú rozprávať rôznymi jazykmi a tak si navzájom pomáhať. Volá sa to Language Café a je v podniku s menom Tabačka. Väčšinou sa koná raz za mesiac v pondelok večer. Môže tam prísť ktokoľvek. Stačí, že prídeš a prisadneš si k stolu, ktorý má na sebe vlajku krajiny, ktorej jazykom chceš rozprávať. Ľudia ťa tam privítajú a budeš mať nových kamošov a hlavne príležitosť rozprávať. Som si istá, že sa takéto podujatia konajú aj v iných mestách, len si ich musíš vyhľadať. Ak takéto stretnutia ešte neexistujú v meste, kde si, začni ich. Pomôžeš sebe a určite aj druhým.


Základné komunikačné techniky máme za sebou. Netreba sa báť rozprávať. Lepšie je povedať niečo s chybou, ako nepovedať vôbec nič. Neveril by si, ale ľudia ti tvoje chyby v reči (hlavne v tej cudzej) odpustia. Stačí byť len kúsok odvážny.

Prihlás sa na odber noviniek

Takto ti neujde ani jeden článok, podcast či video. Neposielame žiaden spam, len užitočné informácie :) Odhlásiť sa vieš kedykoľvek.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné informácie budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov