Po anglicky rozumiem, ale rozprávať neviem

Rozumieš anglicky, ale máš pocit, že nevieš rozprávať? Je pre teba ťažké vyjadriť svoje myšlienky? Ak si na obe otázky odpovedal kladne, tak tento článok je pre teba.

Prečo je to tak? 

Keď sa učíme jazyk, tak je úplne prirodzené, že najprv viacej rozvíjame receptívne zručnosti počúvanie a čítanie a na základe toho rozvíjame produktívne zručnosti teda rozprávanie a písanie. “Problém”, ale nastane vtedy, keď pracujeme len na počúvaní a čítaní bez toho, aby sme rozvíjali rozprávanie a písanie. Rozvíjanie produktívnych schopností nastane len praktizovaním. Ak jazyk len nasávame a my sami ho nemusíme produkovať teda praktizovať a používať, tak naše produktívne schopnosti budú len veľmi málo rozvinuté. Vtedy vnímame, že síce rozumieme, ale nevieme rozprávať.

Ako to vyriešiť?

PRAKTIZUJ ANGLIČTINU ROZPRÁVANÍM A PÍSANÍM. 

Je veľmi dôležité vynaložiť úsilie a angličtinu cez seba “vyprodukovať”. Skús túto schopnosť vnímať ako sval, ktorý sa častým používaním postupne rozvíja až sa dostaneš do momentu kedy ti to ide ľahko.

Ak cítiš strach, keď máš niečo po anglicky povedať, tak je možné, že máš vnútorný blok a nepríjemné pocity z toho, že povieš niečo nesprávne. Možno sa obávaš, že ti niekto nebude rozumieť alebo naopak, že ty nesprávne porozumieš niekomu s kým konverzuješ. 

Teda podvedome si radšej zvolíš nerozprávať, aby si sa vyhol tomu, aby sa ti niekto smial alebo ťa nejakým iným spôsobom posudzoval. V tomto prípade je veľmi dôležité si uvedomiť, že:

  1. Môže ti byť úplne jedno kto si, čo o tebe myslí.
  2. Robenie chýb je tvojím najlepším učiteľom a zaručenou cestou k zlepšeniu a vytúženému úspechu

Nedovoľ nikomu (ani sám sebe), aby ťa demotivoval na tvojej ceste učenia sa. 

Ako rozvíjať produktívne schopnosti – rozprávanie a písanie?

  • Rozprávaj sa sám se sebou. 

Nahlas vyslov, čo v danom momente robíš, čo sa chystáš robiť alebo čo si už urobil. 

Ak chceš niečo vyjadriť a zistíš, že dané slovo alebo frázu nepoznáš, tak si ju zapíš do diára nových slov (aj s prekladom) a to buď vo fyzickej alebo digitálnej forme. Zvoľ si formu, ktorá ti najviac vyhovuje.

  • Rozprávaj sa so svojím lektorom. 

S lektorom si vieš skúšať rôzne konverzačné situácie a všetky tvoje otázky máš okamžite zodpovedané bez toho, aby si musel tráviť čas googlením alebo listovaním v knihe. Takisto dostávaš okamžitý feedback a opravu svojich chýb vieš hneď aplikovať. Lektor ti zároveň vie poskytnúť cenné rady, ktoré ti môžu pomôcť zlepšiť sa. 

  • Rozprávaj sa s cudzincami

Spoznaj sa s novými ľuďmi a komunikuj s nimi každý deň. Vďaka tomu si precvičíš rozprávanie, písanie, spoznáš nové kultúry a možno získaš aj nové zážitky a skúsenosti.

  • Vyjadri svoje myšlienky písaním

Zaujíma ťa nejaká téma? Super, napíš svoj názor a vyjadri svoje pocity. 

Zažil si niečo výnimočné alebo ťa niečo počas dňa nahnevalo? Napíš o tom. 

Ktorý spôsob rozvíjania produktívnych schopností si zvolíš?

Prihlás sa na odber noviniek

Takto ti neujde ani jeden článok, podcast či video. Neposielame žiaden spam, len užitočné informácie :) Odhlásiť sa vieš kedykoľvek.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné informácie budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov