Čo je Halloween a prečo sa oslavuje?

Keď sa učíš jazyk, je jasné, že sa učíš novú slovnú zásobu, gramatiku, výnimky, no netreba zabudnúť na kultúru. Tým, že sa priblížiš kultúre jazyka, lepšie porozumieš ľuďom, ktorí v danej kultúre žijú. Pozrime sa spoločne na to, čo je Halloween a prečo sa tento sviatok oslavuje.

Halloween je známy už viac ako tisíc rokov. Pôvodne bol náboženským sviatkom, ale v priebehu storočí sa stával čoraz viac svetským, až sa jeho náboženské znaky takmer vytratili. Dnes sa Halloween považuje za sviatok obliekania a zábavy, najmä pre deti.

Pôvod Halloweenu možno vystopovať až k starovekému keltskému sviatku známemu ako Samhain, ktorý sa v súčasných kalendároch konal 1. novembra. Verilo sa, že v tento deň sa duše mŕtvych vracajú do svojich domovov, preto sa ľudia obliekali do kostýmov a zapaľovali ohne, aby odohnali duchov. Takto sa s týmto sviatkom začali spájať populárne halloweenske tropy, ako sú čarodejnice, duchovia a škriatkovia.

V 7. storočí n. l. pápež Bonifác IV. vytvoril Sviatok všetkých svätých, ktorý sa pôvodne slávil 13. mája. O storočie neskôr pápež Gregor III. presunul tento sviatok na 1. november, pravdepodobne ako kresťanskú náhradu za pohanský sviatok Samhain. Deň pred sviatkom svätých sa stal známy ako Predvečer všetkých svätých alebo Halloween.

Hoci sa sviatok začal sláviť v keltských oblastiach Írska, Spojeného kráľovstva a Francúzska, rýchlo sa rozšíril aj do iných častí sveta. Prví americkí kolonisti v Novom Anglicku ho mali z náboženských dôvodov zakázané sláviť, hoci v južných kolóniách sa tešil istej popularite. Do roku 1800 sa do jesenných slávností pri príležitosti sezónnej úrody začlenili prvky Halloweenu a írski prisťahovalci, ktorí utekali pred ničivým zemiakovým hladomorom, so sebou priniesli mnohé halloweenske tradície, ktoré pretrvávajú dodnes.

Zvyk „trick-or-treating“, pri ktorom sa deti obliekajú do kostýmov a žiadajú od susedov dobroty, sa stal v Spojených štátoch populárnym začiatkom 20. storočia, keď írske a škótske komunity oživili starosvetský zvyk „guising“, pri ktorom sa človek oblečie do kostýmu a výmenou za kúsok ovocia alebo inú pochúťku rozpráva vtip, recituje báseň alebo predvádza iný trik. Do roku 1950 sa koledovanie za sladkosti stalo jednou z najobľúbenejších aktivít na Halloween. V súčasnosti je Halloween jedným z najväčších sviatkov predaja sladkostí v Spojených štátoch, ktorý sa podľa Národnej maloobchodnej federácie odhaduje na viac ako 3 miliardy dolárov.

Tak čo, oslavuješ Halloween alebo je to príliš americké? Už si si niekedy obliekol kostým? Ak by si bol v USA, zapojil by si sa do tejto tradície a vyrazil do ulíc?

Originálny zdroj: Britannica

Prihlás sa na odber noviniek

Takto ti neujde ani jeden článok, podcast či video. Neposielame žiaden spam, len užitočné informácie :) Odhlásiť sa vieš kedykoľvek.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné informácie budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov