Nauč sa správne skladať slová v anglickej vete. Anglický jazyk je iný ako slovenský a preto je pre nás niekedy neprirodzené používať fixný slovosled anglického jazyka. Pozrime sa naň spoločne.
Predtým ako si povieme o tom, aký je slovosled v anglickej vete, povedzme si niečo o anglickom jazyku a jeho rozdieloch so slovenčinou.
Slovenský jazyk využíva skloňovanie, časovanie a rody na to, aby sme ku slovu vedeli pripojiť prípony, ktoré v sebe nesú viacero funkcií. Čo tým myslím? Pozrime sa na niekoľko príkladov.
PRÍDEM
Toto slovo vyzerá jednoducho, no nesie v sebe viacero funkcií, ktoré vďaka tomtuto tvaru slova vo vete spomenúť nemusíme.
1. vieme, že hovoríme o 1. osobe jednotného čísla – JA
2. slovo je v budúcom čase
3. základný význam slova je PRÍSŤ
alebo
VIDEL
1. 3. osoba jednotného čísla mužského rodu – ON
2. minulý čas
3. hlavný význam slova je VIDIEŤ
V slovenčine nám stačí použiť jedno slovo a vieme z neho rovno 3 informácie. V angličtine takéto funkcie nemáme, preto musíme vo vete spomenúť aj
1. osobu,
2. pomocné sloveso, ktoré nám napovie o ktorý čas sa jedná a aj
3. plnovýznamové sloveso, ktoré nám hovorí o činnosti.
Nevieme žiadnu z týchto funkcií vynechať. Preto má angličtina toľko časov a predložiek, ktoré nám nemusia dávať na začiatku zmysel, no všetko má svoju logiku.
Pozrime sa teraz na SLOVOSLED v anglickej vete. Ukážeme si základnú štruktúru, podľa ktorej sa tvorí väčšina viet.
Táto forma sa dá využiť pre oznamovacie vety kladné aj záporné, no pri záporných vetách pridáme ešte slovo NOT k pomocnému slovesu. Ak chceme vytvoriť otázku, jediné, čo potrebujeme urobiť je zameniť podmet a pomocné sloveso, takže veta začne pomocným slovesom + podmet + plnovýznamové sloveso +….
Veta nemusí obsahovať všetky vetné členy, no na to, aby sme vytvorili holú vetu potrebujeme mať mininálne S+V ( podmet a prísudok).
FREKVENCIA
Slová ako always, often, usually, never, ever, rarely dávame vo vete pred plnovýznamnové sloveso. Tieto slová nám síce vyjadrujú čas, no hovoria o jeho frekvecii, a teda ako často sa daná činnosť vykonáva.
THERE ARE/ IS
Niekedy sa môže stať, že v slovenčine začneme vetu miestom, napr. V meste je veľa ľudí. V angličtine nemôžeme začať miestom. Ako sme si mohli už všimnúť, miesto dávame ku koncu vety. Čo teda v tomto prípade urobíme? Na začiatku vety nám vznikol priestor, ktorý nemáme ako zaplniť.
Použijeme frázu There are… / There is…
V tejto fráze slovo there neprekladáme ako tam. Keď sa nachádza na začiatku vety, nemá preklad. Ukázme si to na niekoľkých vetách.
There are many people in the city. – V meste je veľa ľudí.
There is a book on the table. – Na stole je kniha.
There are three students in the room. – V miestosti sú traja študenti.
Prihlás sa na odber noviniek
Takto ti neujde ani jeden článok, podcast či video. Neposielame žiaden spam, len užitočné informácie :) Odhlásiť sa vieš kedykoľvek.